W ubiegły piątek 1 grudnia 2017r. zakład produkcyjny w Kopytkowie odwiedzili m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego ze Starogardu Gdańskiego i Świecia, Urzędu Gminy z Nowego i Smętowa Granicznego, Urzędu Miasta Rumia, i wielu innych znamienitych gości.

Jako cel obraliśmy sobie przybliżenie terminu „pasywność w budownictwie” oraz zaprezentowanie innowacyjnych rozwiązań wdrażanych w procesie produkcji naszych modułów. Korzystając z obecności przedstawicieli samorządów udało się wywołać dyskusję na temat budownictwa społecznego.

Podczas spotkania oficjalnie został otwarty „Dom pokazowy” naszej firmy, który uzyskał certyfikat za wypełnienie wszystkich wymogów technicznych standardu MultiComfortW. Już dziś możemy się pochwalić pierwszym w Polsce domem modułowym, który otrzymał takie wyróżnienie.

Całość wydarzenia miała swój finał podczas panelu dyskusyjnego pt.: „Modułowe budownictwo pasywne – odległa czy bliska przyszłość”. Udział w dyskusji wzięli: Prezes Banku Spółdzielczego w Nowem – Pani Daniela Rycka, zastępca burmistrza Nowego – Zbigniew Lorkowski, przedstawiciel grupy Saint-Gobain – Piotr Dąbkowski (program Multicomfort) oraz prezes Elmot Sp. z o.o. Jarosław Wasielewski. Panel miał ciekawy przebieg. Największe zainteresowanie budziły kwestie zastosowania naszej technologii w budownictwie mieszkaniowym, indywidualnym i socjalnym oraz finansowaniu tego typu budownictwa.

Na podstawie tych rozmów możemy wyciągnąć dwa najbardziej istotne wnioski:
1. Modułowe budownictwo pasywne ze względów technologicznych i ekstremalnie niskich kosztów eksploatacji idealnie zaspokaja potrzeby budownictwa społecznego.
2. Przeniesienie idei budownictwa pasywnego do inwestycji samorządowych może być trudne ze względu na tradycyjne podejście wyboru najniższych kosztów inwestycji nieuwzględniające przyszłych kosztów użytkowania budynku.

Cieszymy się, że z zaproszenia na nasze Seminarium skorzystało tak wiele osób i udało się zrealizować cele, które sobie założyliśmy wychodząc z tą inicjatywą. Z pewnością jest to dla nas znak, że warto poruszać tematykę modułowego budownictwa pasywnego i motywuje nas do dalszej pracy nad poprawą świadomości wśród społeczeństwa jeżeli chodzi o korzyści z tym związane.

Więcej o standardzie MULTICOMFORT Saint-Gobain można dowiedzieć się tutaj:
http://www.saint-gobain.pl/…/czym_jest_multicomfort_by_sain…